Co wpływa na cenę polisy ciągnika siodłowego – kryteria ubezpieczenia

Co wpływa na cenę polisy ciągnika siodłowego – kryteria ubezpieczenia. Każdy właściciel auta jest zobowiązany do tego, by posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC, niezbędne dla wszystkich rodzajów pojazdów. O ile w przypadku samochodu osobowego wybór odpowiedniego OC nie stanowi problemu, bo taką ofertę i to w korzystnej opcji ma dla nas wiele miejsc, o tyle polisa od odpowiedzialności cywilnej na ciągnik siodłowy stanowi już nieco większe wyzwanie. Gdzie takiego OC szukać? Na jaki produkt ubezpieczeniowy zwrócić uwagę? Jakie kryteria przy wycenie polisy są ważne?

Ubezpieczenie na ciągnik siodłowy – czy musi być takie drogie?

Rzeczą jak najbardziej zrozumiałą jest fakt, że każdy z nas chcąc ubezpieczyć samochód, szuka dla siebie jak najtańszej, ale jednocześnie i najlepszej polisy. Z jednej strony bowiem zależy nam na tym, aby za składki płacić jak najmniej, z kolei z drugiej strony chcemy, aby pakiet ubezpieczeniowy obejmował jak najszerszy zakres usług. W przypadku ciągnika siodłowego ceny są zdecydowanie wyższe, niż w przypadku aut osobowych. Jest to jak najbardziej istotne. Posiadanie ciągnika siodłowego łączy się często z obecnością i innych samochodów w firmie.Mając więc flotę takich pojazdów i ubezpieczając je razem, można na tym zaoszczędzić całkiem duże pieniądze.

Bardzo ważnym elementem jest na pewno to, aby postawić na jedną ofertę. Jeśli bowiem mamy jedną firmę ubezpieczeniową, dużo taniej wyjdzie nam pakiet łączony, niż ubezpieczanie każdego pojazdu lub maszyny osobno. Warto więc to mieć na uwadze, jeśli kwestia rozsądnego wydawania pieniędzy stanowi dla nas niezwykle ważny element.

Ile musimy wydać na ubezpieczenie ciągnika siodłowego?

Trudno jest tak naprawdę jednoznacznie określić, ile wyniesie nas polisa OC na ciągnik siodłowy, gdyż uzależnione jest to od bardzo wielu czynników, które w konsekwencji mają wpływ na końcową sumę. Prawdą jest, że cena ta jest zdecydowanie wyższa w porównaniu do samochodów osobowych, ale nie oznacza to, że nie możemy wykupić polisy na rok za całkiem rozsądne pieniądze. Chyba lepiej jest zapłacić 3 000 złotych niż 15 000 złotych, prawda? Niestety takie rozbieżności się pojawiają, dlatego też nie warto wybierać pierwszego, lepszego produktu ubezpieczeniowego, ale porównać je, sprawdzić i wybrać taki, który da nam pełny zakres ubezpieczenia w połączeniu ze stosunkowo niską ratą. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej tak.

Niestety konkurencja tutaj nie jest zbyt duża, co sprawia, że ceny te są tak wysokie. Wiele firm zupełnie nie zajmuje się takimi polisami, a inne, aby im się to kalkulowało, oferują je w tak wysokich kwotach. Jeśli jednak dobrze sprawdzimy, na pewno uda nam się trafić na jak najbardziej odpowiednią i co ważne – opłacalną ofertę.

Co składa się na wartość ubezpieczenia ciągnika siodłowego?

Na ostateczną cenę polisy za ciągnik siodłowy składa się bardzo dużo elementów. Wiadomo, iż ciągniki siodłowe, jak również i wszelkie pojazdy ciężarowe to maszyny bardzo duże i niezwykle ciężkie. W wyniku wypadku mogą one spowodować ogromne straty, zarówno na innych samochodach, na budynkach, czy na samej infrastrukturze drogowej. Nic więc dziwnego, że ceny ubezpieczenia OC są tak wysokie, skoro usunięcie samych szkód z pewnością do tanich także nie będzie należeć. W porównaniu z autami osobowymi, wartość wyrządzonych szkód jest dużo większa, dlatego też, wyższa jest jednocześnie cena takiego OC.

Kolejną rzeczą jest wartość pojazdu. Jeśli mamy do czynienia z nowymi ciągnikami siodłowymi, te są niezwykle drogie, a więc w chwili, gdy dojdzie do ich awarii, straty dla firmy ubezpieczeniowej mogą być naprawdę bardzo wysokie. Co więcej, wysokie są także koszty serwisowania, wszelkie naprawy, czy też zakup odpowiednich części do takich ciągników. Z racji więc tego, że cenowo to wszystko wygląda dużo drożej, automatycznie wzrastają więc kwoty za tego typu polisę.

Kiedy ubezpieczamy ciągnik siodłowy…

Ubezpieczając ciągnik siodłowy, na ogólną wycenę składa się wiele czynników, w tym między innymi marka, jak również i model pojazdu, wiek ciągnika i jego przebieg, miejsce rejestracji, a także historia szkód właściciela lub pojazdu. W miejscu, w którym mamy możliwość wyboru polisy spośród kilku nam proponowanych, każdy może zdecydować się na zakup tego, co okaże się być jak najbardziej opłacalne. Sama cena stanowi rzecz najważniejszą i z pewnością na niej właśnie się skupiamy. Warto jednak i przy tym pamiętać o tym, by spojrzeć na ogólny zakres usług, tak, aby móc zdecydować się na to, co po prostu będzie najlepsze.

Nie podejmujmy decyzji pochopnie, nie decydujmy się na pierwszy z brzegu produkt ubezpieczeniowy. Wielu ludzi popełnia błąd i decyduje się na daną polisę tylko ze względu na to, że jest ona konieczna. Nie o to w tym jednak chodzi. Takie OC ma nas w pełni chronić przed różnego rodzaju zagrożeniami i skutkami konkretnych szkód, dlatego też wybór tej najlepszej to rzecz priorytetowa, jaką zawsze należy w pełni mieć na uwadze.

Leave A Comment